Rodzaje bólu głowy. Jak sobie z nim radzić?

Rodzaje bólu głowy. Jak sobie z nim radzić?

Ból głowyBól głowy jest najczęstszą przyczyną, z którą ludzie zgłaszają się do lekarza. W różnym stopniu dolegliwość ta dotyka 20% całej populacji! Ból głowy ma wiele przyczyn i może przebiegać z różnym nasileniem.

 

Do tej pory sklasyfikowano ponad 280 rodzajów bólu głowy.

 

Przyczyny bólu mogą być błahe, jednak mogą też być groźne dla naszego zdrowia lub nawet życia, dlatego nie warto lekceważyć tego objawu i wiedzieć, kiedy można spokojnie przeczekać, a kiedy warto udać się do lekarza.

Pierwotne Bóle Głowy

Do najczęstszych bólów, zaliczamy pierwotne, czyli samoistne bóle głowy które nie mają jasnej etiologii – nie do końca wiadomo skąd się biorą.

 

Są to między innymi Migreny

Dotykają one 10-15% populacji i zdecydowanie częściej narażone są na nie kobiety. Często też migreny występują rodzinnie. Oznacza to, że jeśli nasza mama, babcia, bądź siostra miewa migreny, istnieje duża szansa, że nas też będzie ona męczyć.

Każdy odczuwa ten ból inaczej, u każdego też przebiega on z innym nasileniem, ale u większości ludzi pierwsze objawy pojawiają się przed 35 rokiem życia. U niektórych już nawet w dzieciństwie.

Napady bólu mogą być poprzedzone tzw. “aurą”. Występuje ona w 10-20% przypadków.

(Aurą nazywamy odwracalne zaburzenia w połówkach pola widzenia – błyski światła, plamki, linie, ubytki w polu widzenia, zaburzenia czucia – kłucie, lub mowy, trwa 5-60 minut. Może dochodzić także do drętwienia twarzy bądź ręki)

W czasie napadu odczuwany jest pulsujący bólów głowy, połowiczy ze światłowstrętem (fotofobia), nadwrażliwością na bodźce akustyczne (fonofobia), nudnościami a nawet wymiotami.

Ból występuje w różnym nasileniu i może trwać od kilku godzin, nawet do kilku dni.

Jeśli napady migrenowe pojawiają się częściej niż 15 dni w miesiącu i trwa to dłużej niż kwartał, mówimy o migrenie przewlekłej.

 

W nielicznych przypadkach, napad bólu może doprowadzić do napadu padaczkowego. Warto o tym pamiętać, jeśli w naszym otoczeniu jest ktoś, cierpiący na migrenę.

 

Leczenie

tabletkiW celu opanowania bólu stosujemy kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę bądź polopirynę, do tego należy dodać paracetamol z kofeiną, bądź kodeiną.

 

Jeśli te leki nie działają, następnym razem należy sięgnąć po tryptany. Lekarz na pewno dobierze odpowiednie leczenie. Należy jednak pamiętać, że bóle te trudno kontrolować lekami.

 

Aby chronić się przed występowaniem napadów migrenowych, warto unikać takich rzeczy jak:

 • zbyt długi sen
 • zbyt krótki sen
 • stres
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej
 • serów żółtych, zwłaszcza tych dojrzewających
 • czerwonego wina

 

Napięciowy ból głowy

Jest to najczęstsza postać samoistnego bólu głowy. Stanowi nawet do 70% przypadków.

Napięciowy ból głowyTen rodzaj również dotyka częściej kobiet. Jest związany z nieprawidłowymi reakcjami na napięcie emocjonalne, wiąże się ze stanami depresyjnymi oraz nadużywaniem leków przeciwbólowych.

Napady bólu mogą występować sporadyczne (nie częściej niż raz w miesiącu), aż do przewlekłych, które pojawiają się częsciej niż 15 razy w miesiącu.

Ból wtedy odczuwany, jest typu napięciowego, obustronny, z wrażeniem uciskającej opaski lub o charakterze rozpierającym o umiarkowanym lub niewielkim nasileniu. Zlokalizowany jest w okolicy czołowej, skroniowej i potylicznej, niekiedy obejmuje całą głowę.

W odróżnieniu od napadów migrenowych – tu nie występują nudności i wymioty. Nie ma też wpływu na ból aktywność fizyczna.

Dochodzi jednak, tak jak w przypadku migreny, do nadmiernej wrażliwości na światło, hałas bądź dotyk.

Leczenie

Leczenie podobne jest to tego, stosowanego w migrenie.

Rozpoczynamy od aspiryny i paracetamolu. Następnie lekarz może włączyć leki z grupy przeciwdepresyjnych takie jak amitryptylina.

W opanowaniu napadów bólu, pomaga psychoterapia jak również fizjoterapia.

 

Warto ograniczać przyjmowanie leków, ponieważ jest to czynnik ryzyka bólu!

 

 

Z częściej występujących, wyróżniamy Klasterowe Bóle głowy.

 

Ból ten częściej dotyka mężczyzn, zwłaszcza młodych.

Napady bólu (klastery) trwają od 15 min nawet do 3 godzin, a ataki mogą powtarzać się przez kilka do klasterowy ból głowykilkunastu tygodni. Często występują w podobnym okresie, np na wiosnę, bądź jesień. Występuje rodzinnie.

 

Napady mają charakter jednostronnym, są silne i obejmują okolicę oczodołową, nadoczodołową i skroniową.

Mogą im towarzyszyć inne objawy, takie jak łzawienie, przekrwienie spojówek, niedrożność nosa, wydzielina z nosa, obrzęki powieki lub jej opadnięcie, zwężenie źrenicy, fotofobia, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego powodujący ból gałki ocznej.

 

Pacjenci często są budzeni przez ból – pojawia się ok 60-90 min po zaśnięciu.

 

Alkohol i nikotyna prowokują napadu bólu! Warto ich unikać.

 

Leczenie

Leczymy inaczej niż pozostałe bóle głowy – czystym tlenem i tryptanami. Zwykłe leki przeciwbólowe nie są skuteczne w tym przypadku.

 

Wtórne Bóle Głowy

Do bardziej poważnych i wymagających diagnostyki, należą wtórne bóle głowy.

Mogą one być spowodowane między innymi urazami głowy, zakażeniami, udarami, tętniakami, bądź chorobami nowotworowymi.

 

Objawy będące czerwonymi flagami:Objawy alarmujące

 • nagłe wystąpienie silnego bólu,
 • pierwszy tak silny ból w życiu,
 • narastające wrażenie ucisku w głowie,
 • stopniowe pogarszanie się stanu,
 • ból po urazie głowy,
 • towarzysząca utrata przytomności,
 • wymioty i sztywność karku,
 • zmniejszona ostrość widzenia, błyski świetlne i ból oka

 

– to tylko część z objawów alarmujących, których nie można bagatelizować! Po ich wystąpieniu powinniśmy niezwłocznie udać się do szpitala w celu dokładniejszej diagnostyki.

 

Jak widać, ból głowy nie jest taką prostą przypadłością. Aby skutecznie sobie z nim poradzić, warto poświęcić trochę czasu na zdiagnozowanie przyczyny i rodzaju dolegliwości. Najważniejsze, aby wśród błahych objawów, nie przeoczyć tych, które alarmują nas, że dzieje się coś naprawdę niedobrego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: