5 najciekawszych pomysłów na wyjazd w Polsce

Gdzie wybrać się na weekendowy wyjazd?

Polska na weekendJeśli planujesz wyjazd na kilka dni i nie chciałbyś, żeby ten wyjazd był nudnym i męczącym tłoczeniem się wraz z tłumami turystów na popularnych szlakach bądź przy oklepanych zabytkach, ten artykuł może podsunąć Ci kilka pomysłów!

Polska jest przepięknym krajem, kryjącym w sobie niezliczone tajemnice i piękne zakątki. Nie sposób wymienić wszystkie, dlatego ograniczę się do 5, moim zdaniem, najciekawszych propozycji na krótki wyjazd.

1. Kolorowe Jeziorka
w Rudawskim Parku Krajobrazowym

Jest to propozycja dla osób, które wrażenia estetyczne stawiają na pierwszym miejscu. Kolorowe jeziorka są ewenementem na skalę światową. Zostały uznane za jeden z 7 cudów Polski w plebiscycie National Geographic Traveler.

Purpurowe JeziorkoGłówną atrakcją są właśnie cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżące na zboczu Wielkiej Kopy.

Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk.
Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początku XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.

Jeziorka oddalone są od siebie na odległość kilku minut marszu. Trzeba przygotować się na wchodzenie pod górę leśnymi ścieżkami! Można poczuć się jak poszukiwacz przygód, kiedy wśród drzew, próbuje się przedostać do kolejnego jeziorka. Obok Purpurowego Jeziorka jest punkt gastronomiczny, który zaspokoi każdego strudzonego (i zgłodniałego) turystę.

Jeziorko lazurowe      Jeziorko Żółte

 2. Błędne Skały

Jest to zespół bloków skalnych, tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto), położony w Górach Stołowych. A jak doszło do powstania tych niezwykłych kształtów skał? Na dnie górnokredowego morza osadziły się grube pokłady piaskowców. W trzeciorzędzie zostały one wydźwignięte wraz z całymi Sudetami. Następnie rozpoczął się długotrwały okres erozji i odprowadzania zwietrzeliny. Na skutek nierównej odporności poszczególnych warstw skalnych na wietrzenie i poszerzania szczelin, przecinających masyw w trzech kierunkach, powstały głębokie na kilka metrów korytarze o zmiennej szerokości.

Góry stołowe - ścieżkaDzięki temu, dziś my możemy spacerować, pośród zapierających dech w piersiach formacjach skalnych, które przypominają przeróżne stwory, od czego też mają swoje nazwy. „Kurza Stopka”, „Stołowy Okręt”, „Dwunożny Grzyb” bez wątpienia należą do najbardziej interesujących. Warto również zatrzymać się m.in. przy „Kuchni”, „Wielkiej Sali” oraz „Labiryncie”.

 

W pobliżu parkingu, na „Skalnej Czaszy” utworzono taras widokowy – przy korzystnej aurze widać z niego nawet oddaloną o blisko 50 kilometrów Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy.

Dla podróżników, którym nie straszne dłuższe wędrówki, polecamy odwiedzenie Strzelińca – najwyższego szczytu Gór Stołowych. Rozciąga się z niego widok na całą okolicę.

Stopka błędne skały       Widok z błędnych skał

 3. Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli „Wieliczka” usytuowana jest na 9 poziomach na głębokości od 60 do 320 m pod powierzchnią ziemi. Zdecydowanie nie jest to propozycja dla ludzi cierpiących na klaustrofobię – ciasna winda, mała klatka schodowa, wąskie przejścia i oczywiście ciągła świadomość ogromu skał nad głową. WielkiczkaJednak dla amatorów speleologii jest to nie lada gratka! Znajduje się tu ok. 2400 komór połączonych chodnikami o długości 245 km. Zwiedzić można zaledwie maleńki fragment kopalni, po którym oprowadza trasa turystyczna (3,5 km długości). W sierpniu 2012 r. uruchomiono dodatkowo trasę górniczą.
135 m pod ziemią działa uzdrowisko. Panujący w kopalni mikroklimat dobroczynnie wpływa m.in. na układ oddechowy.

Jezioro wieliczkaZadziwiająco wielkie przestrzenie, których można by się było nie spodziewać 300m pod ziemią z pewnością zrobią na Tobie wrażenie. Położona 100m pod ziemią, wykonana w skale, pięknie zdobiona kaplica św. Kingi jest punktem obowiązkowym wyprawy!

Zwiedzanie “Wieliczki”, to także lekcja historii Polski. Możemy poznać dzieje, które doprowadziły do rozkwitu gospodarczego naszego kraju w średniowieczu.

 

Kaplica św. Kingi w wieliczceTen wyjątkowy obiekt, również został wpisany na listę 7 cudów Polski, jak również na na pierwszą Listę światowego dziedzictwa przez UNESCO.

 

4. Szlak Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Między Krakowem a Częstochowem, na terenie zwanym Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce – Szlak Orlich Gniazd.

Szlak orlich gniazdJest to kolebka naszej kultury, położona pośród przepięknych pagórków, porośniętych lasami, wśród malowniczych ostańców. Stare zamki i niezwykłe formy skalne sprawiają wrażenie niezwykłej harmonii pomiędzy człowiekiem a naturą. Ale co to za zamki?

Ruiny Ogrodzieniec

Dawno temu, na terenie Śląska i Małopolski powstawały pierwsze osady ludzkie. Na początku drugiego tysiąclecia wzniesiono tutaj pierwsze grody obronne, mające chronić szlaki handlowe w kształtującym się dopiero państwie piastowskim.

Pozostałościami po tych grodach, jest właśnie Szlak Orlich Gniazd. Zamki są zachowane w różnym stanie – jedne są niemal w całości zburzone, inne zaś dopuszczone do zwiedzania. Wszystkie jednak mają w sobie niezwykły urok.

Zamek Mirów

Idąc szlakiem między grodami, możemy natknąć się na wiele skamieniałości, które są tu na porządku dziennym – znajduje się je na ziemi, niczym muszle na plaży. Skały wapienne, przybierające tutaj fantastyczne formy, będą świetnym miejscem dla amatorów wspinaczki, historii i poszukiwaczy przygód!

 

5. Mazury – Kraina Polskich Jezior

Mazury z lotu ptakaW żadnym innym miejscu w Polsce nie ma tylu jezior! Jeśli jesteś miłośnikiem sportów wodnych – to z pewnością jest propozycja dla Ciebie. Żeglarstwo, łodzie motorowerowe, kajaki, rowery wodne, a wszystko w niezwykłym otoczeniu – największych i najpiękniejszych jeziorach naszego Kraju.

Jadąc na Mazury, czujemy się, jakbyśmy wkraczali w inny świat. Czas zwalnia, cofa się.
Między pagórkowatym terenem, pokrytym polami malowniczych zbóż, kryją się małe wioski, zachowane w stylu zeszłego stulecia. Drewniane domki i dachy kryte strzechą, studnia na podwórku i zwierzęta na polu – to widok powszechny. Idealne miejsce, żeby odpocząć, wyciszyć się i nabrać energii przed powrotem do życia codziennego w miejskiej dżungli.

Łódź na mazurach     Wschód słońca na mazurach

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: